واردات کالا به ایران چگونه است؟

اگر بخواهیم خیلی ساده بیان کنیم واردات به خرید و تهیه یک یا چند کالا از یک کشور دیگر و وارد شدن آن به داخل کشور مورد نظر گفته می شود  که مشتمل بر دو نوع می شود ، واردات قطعی و واردات موقت است كه به شرح آن در ادامه خواهیم پرداخت.

 

واردات قطعی کالا

 

یعنی کالا و جنس مورد نظر بوسیله ی شخص خریداری کننده وارد کشور شود و در قسمت گمرک پس از پرداخت حق گمرک و تعرفه های دیگر ، از گمرک خارج می شود ؛ واردات قطعی نامیده می شود.

 

لازم به ذکر است که کالاهای وارداتی شامل سه دسته می باشند :

 

 • دسته اول – کالاهایی که ورود آن ها هیچ گونه منع قانونی ندارند : کالاهای مجاز به راحتی و پس از انجام مراحل گمرکی وارد می شوند .

 

 • دسته دوم – کالاهایی که ورود آن ها با مجوز انجام می شود (مشروط) : کالاهای مشروط که در زمان های خاص اجازه ی ورود به آن ها داده می شود که دارای قوانین خاصی هستند .

 

به طور مثال زمان کمبود گوشت قرمز در بازار وزارت بازرگانی تشخیص می دهد ورود گوشت قرمز با تعرفه مشخص آزاد است و تجار محترم در زمان معین طبق ضوابط و شرایط جاری اقدام به واردات خواهند کرد ولی موقتی است و بعد از اشباع بازار کالای مورد نظر مجدد شرایط خاص خود را دارد.

 

 • دسته سوم – کالاهایی که اجازه ی ورود ندارند : کالاهایی که از نظر شرعی مشکل دارند اجازه ی ورود ندارند ؛ مانند مشروبات الکلی 

 

کالاهایی که وارد کشور شده اند ابتدا کالا را از نظر نوع کالا و محتویات داخل کانتینر توسط گمرک کنترل می شود و با اسناد موجود و تحویلی که  در مقاله اول شرح داده شد  مقایسه و بررسی  می کنند که برای وارد کردن شرایط مناسب را دارا است یا خیر بعد از کنترل سپس کالا علامت استاندارد را دریافت می کند و کالای وارد شده مهر و موم و پلمپ می شود .

 

بعد از این مراحل اظهار نامه ی مربوط به کالا توسط گمرک انجام شده و به وکیل قانونی یا ترخیص کار شرکت یا شخص تحویل داده می شود.

نحوه واردات به ایران
نحوه واردات به ایران

 

خروج کالا از گمرک کشور چگونه انجام می شود؟

 

اقدام به واردات و صادرات و تهیه یک شرایط یکسان و تسهیل این شرایط بین کشورهای عضو (اچ اس ) به هر  کالا یک کد می دهند که برای خارج کردن و ترخیص و تشریف امور گمرکی کشور برای کالاها از این کدها استفاده می کنند که دادن این کدها در زمان خروج کالا و قیمت گذاری کالا بسیار کمک می کند .

 

برای مواد خطرناک یک کد کالای خوراکی کد مخصوص و کالاهای صنعتی کد مخصوص وجود دارد. 

 

مانیفیست و بيانيه مشتركي كه  (اعلامیه ای که از سوی مجامع و سازمان ها انتشار می یابد ) یکی از مدارک مهمی هست که باید به شخصی که کالا را خروجي و اقدام به واردات آن به كشور كرده است  می زند ،  داده شود.

 

این گواهي و اعلاميه كه به صورت نامه مي باشد نشان می دهد در کانتینر یا کامیون حامل  مورد نظر چه کالاهایی وجود دارد و همچنین نام فرستنده و گیرنده و نوع بسته بندی آنها نیز قید می شود.

 

اين مشخصه به چند لحاظ مورد اهميت است ؛ به طور مثال اگر مواد خطرناک باشد  ( اسيد يا مواد آتش زاد )  اين كد به گروه خدمات ایمنی در زمان وقوع حادثه هشدار مي دهد نوع مواد چيست و توسط اين كد مي توانند اقدام به مهار خطر و كف آسيب به كالا و محيط باشد  ( كليه شركت هاي حمل و نقل و گروه آتش نشاني كشور در اين مورد حمل مواد خطرناک و كدهاي مربوطه دوره هاي لازم را گذرانده اند و آشنايي كامل با كد هاي مختلف دارند )  

 

شرکت و شخص وارد كننده موظف هستند زمانی که به گمرک مورد نظر می رسند اطلاع دهند تا صاحب کالا یا کسی که کالا را خروج می زند (ترخیص کالا) با شرکت حمل و نقل تسویه کند.

 

زمانی که کالا وارد گمرک شد و به شرکت حمل و نقل نیز کل مبلغ پرداخت شد امور مربوط و لازم را جهت خارج کردن کالا از گمرك را انجام می دهند .

 

پس از اینکه انبار دارهایی که در گمرک هستند کالا را دریافت می کنند برای آنها قبض صادر می کنند و بعد به ترخیص کار يا نماينده قانوني شركت می دهند .

 

خروج کالا از گمرک کشور
خروج کالا از گمرک کشور

 

برای ترخیص کالا چه مدارکی نیاز است ؟

 

 

 • مدارک مربوط به کالا
 1. قبض انبار ، بارنامه و بیمه نامه
 2. فاکتور ، پیش فاکتور  و ثبت سفارش بازرگانی
 3. مدارک ترخیص و فهرست عدل بندی(بسته بندی)  
 4. سندی که نام کشور تولیدی و توضیحات در مورد کالا را دارد
 5. گواهی نامه ی استاندارد ، گواهی بازرسی و مجوزهای قانونی که نیاز است

 

 • مدارک مربوط به شخص وارد كننده کالا 
 1. تصویر کارت ملی(اصل آن)  
 2.  تصویر کارت بازرگانی(اصل آن) ؛ کپی از تمام صفحات کارت بازرگانی کپی تهیه شود 

 

 • مدارک مربوط به وکیل قانونی شرکت یا تاجر یا نماینده شرکت
 1. اصل و کپی کارت ملی
 2. اصل و کپی وکالت نامه ی محضری
 3. اصل و کپی معرفی نامه برای کمک
 4. کپی دفترچه ی بیمه

 

شركت هايي كه ثبت نشده اند و اقدام به واردات كرده اند بايد قبل از واردات كالا حتما شركت خود را ثبت كنند ؛ در غير اين صورت كالا به نام شخص وارد خواهد شد .

 

خدمات باربری به ایران را از آنی بار بخواهید. 

کارت بازرگانی
کارت بازرگانی

قوانین و مقررات واردات کالا به ایران

 

از مهم ترین سوالات برای تجار و وارد کنندگان کالا به ایران این است که برای واردات کالا چه قوانین و مقرراتی حاکم می باشد و باید چه مدارکی داشته باشیم ؟

 

 

 • دادن مدارک ثبت سفارش و همچنین اطلاعات کامل در مورد کالا نیاز است و همچنین شماره استاندارد کالا.
 • باید فرمولاسیون و آزمایشات کامل باشد و به امضا تولید کننده رسیده باشد و همچنین تاریخ در آن قید شده باشد.
 • دادن اصل پیش فاکتور که امضای تولید کننده را داشته باشد تمام مدارک بالا باید در فاکتور رسمی باشد.
 • دادن گواهی نامه ی بهداشت از طرف وزارت بهداشت کشور در گمرک و انجام آزمایشات که توضیح داده شد. 
 • کالاها باید مشخصات زیر را داشته باشند که این مشخصات باید فارسی نوشته شده باشد ؛ کشور تولیدی ، اگر نیاز باشد طریقه ی مصرف ، تاریخ تولید ، تاریخ انقضا ، سری ساخت ، مواد تشکیل دهنده ی آن

 

حمل بار به اروپا از ایران را با آنی بار تجربه کنید ؛ ارائه خدمات باربری به تمامی کشور های اروپایی به صورت کاملا تخصصی 

 

 

قوانین و مقررات واردات کالا به کشور
قوانین و مقررات واردات کالا به کشور

بازارچه مرزی چیست و کجاست ؟

 

بي شك بار ها اين كلمه به گوش مشتريان محترم خورده است و اين سوال هميشه بوده است كه بازارچه مرزي چيست و چه فرقي با گمرك و ساير بازارچه ها دارد ؟

 

در مبادی ورودی کشور و ورودی های مشترک با همسایگان بازارچه های مرزی تشکیل شده است تعریف بازارچه مرزی به طور ساده این است ؛

 

  بازارچه مرزی یعنی کالاها وارد منطقه ی گمرکی یک کشور می شوند و در آنجا باقی می مانند تا تعرفه های گمرکی پرداخت شود.

 

برای واردات کالا از بازارچه های مرزی نیاز به پیش فاکتور (پروفوم) نیست و ورود و خروج کالا توسط فاکتورهای مرجع انجام می شود . که بی شک مورد توجه بسیاری از وارد کنندگان می باشد .

حمل و نقل بین المللی به کشور های آسیایی ، اروپایی ، آفریقایی ، آمریکایی با انواع روش های باربری همراه با خدمات ویژه و تخصصی 

 

نحوه واردات به ایران
نحوه واردات به ایران

مرحله پایانی کار واردات کالا به ایران

 

 

در پايان نيز با شركت حمل و نقل تماس حاصل می گردد و وسليه مورد نياز و مناسب حمل كالا با هماهنگي شركت و ترخيص كار و شركت حمل و نقل به گمرك ارسال و بارگيري انجام و به مقصد مورد نظر حمل مي گردد.

 

شایان ذکر است که خلاصه مطالب فوق و چکیده دو مقاله این است که واردات کالا شامل چه مراحلی می باشد؟ و چه کسی یا شرکتی با چه شرایطی مجوز واردات به کشور را دارد و چه کالایی تحت چه شرایطی را می تواند وارد کند و باید چه مدارکی داشته باشد .

 

 

 • در ابتدا ما باید با اصطلاحات بازرگانی اشنایی داشته باشیم  تا به مشکل بر نخوریم و حداقل هاي مسايل حقوقي را براي عقد قرارداد بدانيم.

 

 • بايد مشخص کنید در چه زمینه ی کاری می خواهید فعالیت کنید و اطلاعات کافی راجع به ان داشته باشید.

 

 • اگر بخواهید با کشورهای دیگر وارد تجارت شوید باید به زبان انگلیسی يا زبان كشور مقصد تسلط داشته باشید تا بتوانید به راحتی با کشورهای دیگر ارتباط برقرار کنید و نامه نگاری کنید يا از مترجم خوب و قوي استفاده كنيم .

 

 • پیش فاکتور (پرفرما) زمانی که شما از نظر قیمت و همچنین دیدن کالایی که می خواهید خریداری کنید مطمئن شدید باید از فروشنده پیش فاکتور بخواهید که پیش فاکتور شامل موارد زیر است 

مشخصات فروشنده ، خریدار ،کالا ، قیمت ، نوع کالا ، نام کشور تولید کننده ، نام کشوری که کالا وارد ان می شود ،نوع پرداخت با چه ارزی انجام می شود ، از چه  مرزی وارد می شود ،نوشتن كد استاندارد و ساير مواردي كه به ما بايد اطلاع داده شود …

 

 •  ثبت کردن کالا

 

برای صدور مجوز واردات چه مدارکی نیاز است :

 

 • پیش فاکتور از طرف فروشنده كالا  همراه با 2 عدد فتوکپی آن ؛ برای دادن سفارش باید مدارکی را که برای سفارش نیاز هست را تکمیل کنیم فرم هايي كه قبلا و در ابتداي مقاله شرح داده شد.
 • یک سری فتوکپی از آن
 • اطلاعات كامل کالا و شرح استفاده آن در كشور از نظر فیزیکی ، شیمیایی و در صورتی که نیاز باشد از لحاظ میکروبی    
 • اگر ان کالا را قبلا وارد کرده اید  می توانید فتوکپی پیش فاکتور قبلی را ضمیمه کنید. كه اين سابقه كمک زيادي در ترخيص كالا دارد.

 

 

اشاره ای هم به بحث صادرات كالا مي كنيم كه  برای صادر شدن مجوز خارج شدن کالا از گمرک ( ترخیص کالا)  چه مدارکی نیاز می باشد:

 1. داشتن فاکتور کالای مورد نظر 
 2. نسخه دوم  پیش فاکتور تایید شده
 3. داشتن تایدیه  بهداشتی   کشور مبدا
 4. اصل برگه ی آزمایشاتی که بر روی کالا انجام شده با یک سری کپی از آن
شماره تماس آنی بار
شماره تماس آنی بار

در اين مقاله سعي بر اين بود كه كل پروسه واردات را به تشريح براي تجار و مشتريان محترم توضيح داده شود ، هم با اصطلاحات واردات و هم آشنايي با شرايط واردات كالاهاي مورد نظر مشتريان محترم  به كشور در نظر گرفته شود.

 

شركت  آني بار آماده ارائه خدمات مشاوره و واردات هر نوع كالا حتي كالاهاي ترافيكي و حجيم از كليه مبادي ورودي كشور مي باشد .

 

براي مشاوره 24 ساعته مي توانيد با شماره هاي زير تماس حاصل بفرماييد و يا در واتساپ ما را از نقطه نظرات خود بهره مند بفرماييد.

کارشناس تولید محتوا

کارشناس تولید محتوای مجموعه آنی بار ، علاقه مند به نویسندگی و تولید محتوا در خصوص حمل و نقل و باربری

دیدگاهتان را بنویسید